YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 187. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(7)

15-) Sorumlulukları Bilmek
Disiplinli olun, aile disiplinini bozmaya çalışmayın. Daha çok; “otorite”, “baskı” şeklinde yanlış anlaşılan disiplinli hayat; aslında rastgele olmayan, bilinçli düşünülmüş bir hayattır. Aile, disiplinli bir hayatın öğrenildiği ilk kurumdur ve orada yatma saatlerinden, ev işlerine kadar herkese düşen sorumluluklar, yapılması gereken ödevler vardır.

16)- Sinirli ve öfkeli olmamak
Fert ve cemiyet zaviyesinden çok zararlı olan öfkeyi yenen kimseleri medh için Cenab-ı Hak yüce kitabımızda şöyle buyuruyor:  “الذين ينفقون في السراء والضراء والكاظمين الغيظ    والعافين عن الناس والله يحب المحسنين
O müttekıler ki bollukta ve darlıkta infak ederler ve kızdıkları zaman öfkelerini yutarlar ve insanların kusurlarını affedicidirler. Allah muhsinleri sever.
Rasülüllah Efendimiz de öfke hakkında şu hadis-i şerifi irad buyurmuşlardır:(ليس الشديد بالصرعة إنما الشديد الذي  يملك نفسه عند الغضب )  Kuvvetli kimse güreşte hasmını yıkan değildir. Asıl kuvvetli kişi, sinirlendiği zaman nefsine hakim olabilendir. 
Öfke ile kalkan zarar ile oturur” sözünü atalarımız boşuna söylememişler. Öfkeli insanların etraflarına nasıl zarar verdikleri, insanların kalplerini nasıl kırdıkları ve cemiyet içerisinde telafisi imkânsız yaralar açtıkları müşahede edilmektedir. Unutma ki; nefret ve kinin arkası sadece nedamet ve hüsrandır.

17)- Alıngan olmamak
“Söylenen sözü veya yapılan hareketi üzerine alıp, aleyhine zannederek müteessir olup içerlemek” diye tarif edebileceğimiz alınganlık, niyet ve ameldeki samimiyetsizliğin bir tezahürüdür.
Alınganlık arkadaşlar arasında olabileceği gibi çoğu kez büyüklere karşı gösterilen bir tavırdır ki bunda, kendini belli bir mevki ve derecede görmenin, yapılan muameleyi hak etmediğini düşünmenin büyük tesiri vardır.
Samimi insanlar birbirlerine alınmazlar. Hele hele büyüklerine samimiyetle bağlı olan kimseler azarlansa, hatta haksızlığa uğrasa bile yine de kırılmazlar. Hedefi ve gayesi büyük olanlar, basit kuruntuların peşine düşerek gurur ve şahsiyet davası gütmezler. Kendilerine karşı haksızlık bile yapılsa affedip ecrini Allah’tan beklerler.

18)- Azim ve sebatkâr olmak
Azim ve sebat, muvaffakiyetin en mühim şartlarındandır. Bunlar olmadan dünyevi-uhrevî hiçbir gaye ve hedefe ulaşmak mümkün değildir. Mevlamız Enfal süresinde: (يا أيها الذين آمنوا إذا لقيتم فئة فاثبيوا واذكروا الله كثيرا لعلكم تفلحون )  “Ey o bütün iman edenler! Bir düşman kümesiyle karşılaştığınız vakit sebat edin ve Allah’ı çok zikreyleyin ki felaha erebilesiniz.” 
Maddi tehlikelerin en büyüğü olan ölüm tehlikesinde bile gevşeklik gösterip geri dönmek câiz olmadığına göre, daha basit mazeretlerle azimsizlik ve sebatsızlık göstermenin ne derece vebâli mucib olacağı kesindir.

19)- İnsanları Sevmek
Peygamberimiz : “ İman etmedikçe Cennet’e giremezsiniz. Birbiriniz sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” Buyuruyor. Adeta bu hadisi şerif, kin-nefret duygularının egemen, hısım-akraba arasında dahi sevginin tamamen çıkara endeksli olduğu günümüz ahir zaman dünyasının biz Müslümanları için söylenmiş Efendimiz sav tarafından.
Sadece kendisini seven hatta kendine tapan insanların harman olduğu bir dünyada yaşıyoruz ne yazı ki. Şu ayeti kerime, bir insanın bu hususta olması gereken hal ve haleti ruhiyesini şöyle izah buyuruyor: “وَالَّذِينَ جَاؤُوا مِن بَعْدِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ = Daha önceden Medine'yi yurt edinmiş ve gönüllerine imanı yerleştirmiş olan kimseler, kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık hissetmezler. Kendileri zaruret içinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.(Haşr, 9)
Mevlana da ne kadar güzel söylemiş sevgiyi kendine, menfaata ve zenginliğe hasredenler için:
Allah’ın defineleri yıkık gönüldedir.
Yıkık yerlerde pek çok defineler gömülüdür.
***
İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar. Herkeste kusur görür, kendisine kör bakar.
Göz nereye bakar gönül oraya akar. Gönül nereye akar, ayak oraya koşar.
***
Sabret, üzülme, sevmeyen gitsin, dua et Rabbine, seni terk etmesin. O terk ederse gerçekten bitersin.
***
Gönül kazanmak istiyorsan sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak için yollara diken dökmekten vazgeç.
***

Sevgi ve merhamet insanlık vasfı, hiddet ve şehvet hayvanlık kaskı.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...