YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 186. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(6)

13-) Devamlı Okumak
Kitap okuyun, genel kültürünüzü arttırın. Konuşacak değişik konularınız olsun. “Güzel yüze doyulur, sohbeti güzel olana doyulmaz.” demişlerdir. Hayatı en güzel ve anlamlı bir şekilde değerlendirmenin en ideal yollarından biri (belki de birincisi) hiç şüphesiz ki kitap okumaktır. Çünkü okumak, sadece insana vergi çok kutsal bir işlevdir. Okumak, insan olduğunu bilmenin, bütün insanlığı ve kâinatı anlamanın en kestirme, en doğru ve garanti yoludur.
İnsan biyolojik olarak büyüdüğü halde aklen, fikren ve dinen de büyümüyorsa okuma gibi en muhteşem insani bir vazifeyi yapmıyor emektir. O yüzden “ akıl yaşta değil, baştadır” sözü okumanın insan aklına olan müsbet katkısını ifade eder. Yine ilk inen ayetin “OKU!” olması; ekmek, su, hava kadar insan için ihtiyaç hatta zaruret olduğunu; insan fizik ve metafiziğinin ancak bu sayede rekolte ve kalibre kazanacağını ifade eder.
Okuya okuya insan, öyle bir duygu, düşünce ve ihtisas sahibi olur ki Allah’ın kevni şeriatı olan, esma ve ef’alinin tecelligahı bulunan evren laboratuvarında moleküler sistemindeki nizam ve intizamı bile okur da imanı, hakikat kertesine ulaşıverir. Aslında kitapları okumak, kendimizi anlamaya çalışmaktır. Kendini bilen Rabbını da bilir. Rabbını bilen de ondan korkar ve haya eder. Nitekim ayeti kerimede:                              “إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاء إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ = Kulları içinden ancak âlimler, Allah'tan (gereğince) korkar. Şüphesiz Allah, daima üstündür, çok bağışlayandır.” (Fatır, 28)

14-) Yardımsever Olmak
Her ne pahasına olursa olsun böyle bir anlayış ve minval üzere olmak insanın asalet ve necabetine delalet eden en büyük alametifarikalardandır. Hz. Ali buyurur ki: “İyiliğe karşı iyilik ker kişinin işi, kötülüğe karşı iyilik ise er kişinin işidir.
Günümüzde ekseriyetle, değil insanların birbirlerine yardım ve iyilik etmesi, selam alıp verme ve pozitif iletişim kurmaları dahi tamamen menfaat üzerine bina edilmektedir. Bu durum, İslami hatta insani yozlaşmadan başka bir şey değildir. Bu kadar nan-ı ni’mete rağmen insan mutlu, yarını için de umutlu değilse, sebebi; sosyal bir varlık olan insanın, para ve çeşitli imkânlar yığarak bunları tamamen kendisine hasredip bireysel bir hayat tarzını tercih etmesinden dolayıdır.
Nitekim ayette:كَلَّا لَيُنبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِ  يَحْسَبُ أَنَّ مَالَهُ أَخْلَدَهُ  الَّذِي جَمَعَ مَالًا وَعَدَّدَهُ   وَيْلٌ لِّكُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ = Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş göz hareketleriyle alay edenlerin vay haline!  (O), malının kendisini ebedî kılacağını zanneder. Hayır! Andolsun ki o, Hutame'ye (Cehenneme) atılacaktır.
Yine “Kimi yer kimi bakar kıyamet o an kopar; Ağlayan var iken gülene malı yaramaz,” özdeyişleri, bu sosyal yaraya parmak basmaktadır.
Çünkü mutluluk; yardımlaşma, paylaşma ve iyiliksever olmakla elde edilebilir ancak. O itibarla Dinimiz, bütün insanların sevinç ve neşe sembolü olan bayramlarda paylaşımı esas alarak Ramazan Bayramı için varlıklı insanların fakirlere “Sadaka-i Fıtır” vermesini emretmiş; Kurban Bayramında ise Kurban etinin (en az) üçte birinin fakirlere tasaddukunu hararetle tavsiye etmiştir. Böylece bayramların ancak bölüşüm-paylaşım ve yardımlaşma ile gerçek bir mululuğa dönüşebileceğini göstermiştir.
Herkeste yardım edecek bir nimetin bulunduğunu Şu ayetten öğreniyoruz:
 لِيُنفِقْ ذُو سَعَةٍ مِّن سَعَتِهِ وَمَن قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّهُ لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا
Eli geniş olan genişliğine göre nafaka versin. Rızkı kısılmış bulunan da Allah'ın kendisine verdiğinden versin. Allah bir kişiye ne vermişse ancak onu teklif eder. Allah bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır. (Talak,7)
Yardımlaşmanın hangi ölçüler içinde olacağını şu ayeti kerime ifade etmektedir:
وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ
İyilik ve (Allah'ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah'tan korkun; çünkü Allah'ın cezası çetindir. (Maide, 2)
Keser gibi olma: Hep bana, hep bana;
Rende olma: hep sana, hep sana,

Testere gibi ol: Hem sana, hem bana. (Mevlana)
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...