YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 184. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(4)

b)- İşlerinizi önem sırasına koyun
Tarihte hep ehem-mühim tercihi insanların en büyük problemlerinden biri olmuştur. Bu tasnifi ya yapamamışlar veya yanlış yapmışlardır. Bu sebeple azıcık bir şey elde etmelerine karşılık nice büyük servetlerin heba olmasına maruz kalmışlardır.
Hayatta her işte olduğu gibi dünya ve ukba işlerinde de bir plan dâhilinde hareket etmek icap etmektedir. Mesela: İçinde yıllık, aylık, haftalık ve günlük hatta saatlık bir program yapılmış ajandanız olsun ve elinizdeki işle ilgili detayları, ardından gelen işleri önem sırasıyla yazın ve uygulamaya geçin. Yaptığınız her işin üstünü çizin.

c)- Ayrıntılara takılmamak
Hayatınızdaki detayları hatırlamanızın en iyi yol, hafızanızı fazla yükten kurtarmaktır. Küçük, önemsiz işleri kafamızda büyüterek, beyninizi boş yere yormayın. Günlük işlerinizi de ona göre tasnif edin.

3)- Değişik şeylerle uğraşmak
Farklı ve zevkli meşru meşguliyetler beyne güç veren besinler gibidir. Hoşunuza gitmeyen çabalardan uzak durmanız doğru olur. Yaşamayı sanat olarak görün. Kendinizi yenileyin, farklı yaşam tarzlarını inceleyin, farklı insanlarla veya faydalı kaynak kitaplarla vakit geçirin. Ama Sosyal medya ile Televizyonun sizi esir almasına müsaade etmeyin hiçbir zaman.

4)- Akıllı insanlarla birlikte olmak
Yakın çevrenizi sizi geliştiren insanlardan oluşturun. Onlara uyum sağlamak için göstereceğiniz çabalar, beyninizi olumlu yönde etkiler. Hani derler ya; akılsız dostun olacağına akıllı düşmanın olsun. Çünkü akıllı, düşmanın bile olsa, sana yine de bir şey öğretir veya sen ondan öğrenirsin. Ya kötü arkadaş?
 İşte Mevlana’nın dedikleri:
Yılan ve akrep seni canından eder,
Kötü arkadaş, candan hem de imandan eder.
******
Cahille girme münakaşaya,
Ya sinirini zıplatır tavana,
Ya da yazık olur sana.

5)-Uzmanlaşmak
Yüksek düzeyde düşünceler beyni yönlendirir. İnsan ancak her zaman kullandığı bilgileri en iyi şekilde hatırlayabilmektedir. Her gün değerli bir şeyler öğrenmeyi ve düşünmeyi alışkanlık haline getirin. Her şeyi yarım yamalak bilmeye çalışmaktan bir şeyi doğru-düzgün bilerek yapmak ve yaşamak ise insanın hem kendi hem de başkalarına faydalı olması bakımından çok daha yeğ ve mantıklıdır.

6)- İdealleri Gerçekleştirmek
Yaşı ilerlediği halde hayallerini gerçekleştiremeyenlerin beyni, zayıflamaya daha çok yatkındır. İdeallerinizi gerçekleştirdiğinizde hemen kendinizi daha üst ideal ve umutlara bağlarsınız. Ama küçük ama büyük meşru ideallerinizi tahakkuk ettirmek için sarf edilen efor,  heyecan verdiği gibi tatmin açısından da insanı mutlu ve umutlu hale getirir.
O yüzden” çilesini çekmediğin dava senin değildir”. Derler. El-hak doğrudur. En büyük çile de fikir çilesidir zaten. Hayatta idealist insanlar ekseriyetle hedefine ulaşır. Ulaşamayanlar ise bu yolda iyi ve mutlu bir ömür sürerler. Böylece her iki ahvalde de huzurlu yaşamanın keyfini çatarlar.

7)- Maziye takılıp kalmamak
Geçmişe takılmak biri müsbet ve öbürü menfi olmak üzere iki kısma ayrılır:
a)-Geçmişte şunu yapsaydım, bunu yapsaydım gibi “ keşkeli” düşünceler insanı genellikle kendi kabuğuna çekilmeye iter. Beyin bir kez yavaşladı mı, tekrar eski hızına kavuşması güç olur. İslam, günahların dışındaki olaylarda geçmişe keşke … Diye yad etmeyi müsaade etmez. Çünkü bunu kadere isyan olarak görür. Bir de insan, zamanı geriye döndüremeyeceği için geçmişe takılıp kalmanın insan psikolojisini alt-üst etmekten öte bir işe yaramayacaktır. Peygamberimiz: “İslam öncesini siler;” Kur’an da İslam öncesi yapılan bazı büyük günahlar için: “Geçen geçmiştir.” Buyurarak, maziye takılıp kalmanın insanın hızını ve şevkini kıracağından bunu faydalı bulmamıştır.
b)- Geçmişte ben şöyle yaptım böyle yaptım diye doğru bile olsa bazı şeyleri nakarat haline getirmek insana sükse yaptırır sadece. Ama bu sefer Halep ve arşın meselesine benzer bir yığın proplem meydana getirir. Ta ki bu gün de gerçekleştirinceye kadar. Geçen geçmiştir artık bugün elimizde olanlar bizimdir.
Mevlana Celaleddin-i Rumi der ki:
Dünle beraber gitti düne dair ne varsa cancağızım,
Bugün yeni, yeni şeyler söylemek lazım.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...