YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 183. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(3)

Peki zaman, hangi hallerde yönetilememiş olur?
* Boşa vakit geçirerek
Bu, hiçbir iş yapmadan tembel ve miskin bir vaziyette oturmaktır. Peygamberimiz, ashabından bazılarıyla giderlerken bir adama selam vermez, geriye dönüşlerinde ise verir. Ashap:
- Ya Resulallah az önce selam vermediniz, şimdi niye verdiniz?” Diye sorar. Efendimiz:
- O zaman hiçbir iş yapmıyordu, şimdi ise (bari) yer karıştırıyor.” buyurur. Hani derler ya “boş durmasından köpek taşlaması yeğdir” diye. O ise boş vakit büyük bir nimettir. Nice insanlar cımbızla boş vakit ararlar ama bulamazlar. Bazıları da kocaman bir ömrü serapa boşa geçirerek bomboş (veya bom..k ) hale getirirler. İşte iflas, helak ve felaketin danışkası…!

* İçini dolduramayacak lüzumsuz işler yaparak
Çarşı-pazarda gayesiz dolaşmak, kahve köşelerinde ömür tüketmek, boşa konuşmak, haddinden fazla uyumak, tv. karşısında saatlerce oturup durmak, sosyal medyada vakit harcamak hep bu kategoriye giren malayani (lüzumsuz) durumlardır. Hadis-i Şerifte: “Bir insandan, Allah’ın yüz çevirdiğinin alamet-i farikası, o kişinin lüzumsuz işlerle uğraşmasıdır.” Mü’minun suresinin hemen ilk ayetlerinde: “Dünya-ahiret mutluluğunu yakalayan ve kurtuluşa eren mü’minlerin vasıfları sadedinde: “Onlar ki, içi boş ve dünya-ahiretine müspet katkısı olmayan lüzumsuz işlerden yüz çevirirler” şeklinde ifade buyurulur.
İnsanın iyi bir Müslüman hatta iyi bir insan olduğunun ölçüsü, vakitlerini nasıl, nerede ve ne ile değerlendirdiğiyle doğru orantılıdır.

*Dedi-Kodu ederek
Fuzuli bir şekilde, havadan-sudan, içi boş, monolog veya diyalog yapmaktır. Bir hadisi şerifte Peygamberimiz, “kim Allaha ve ahirete inanıyorsa ya hayır konuşsun ya da sussun.”(Müslim, İman,74) buyurarak faydasız konuşup zaman kaybetmekten Müslümanı sakındırmıştır. Yine başka bir Hadis-i Nebevide: “Her duyduğunu konuşması kişiye günah olarak yeter! Yeter de artar bile… şeklinde gelmiştir.
İşte Mevlana ne güzel demiş:
Sükut eyledim ‘kahrı var’ dediler.
Biraz söyledim ‘zehri var’ dediler.
Sustum ‘kahrından susuyor’ dediler.
Biraz konuştum ‘zehrini kusuyor’ dediler.
***
Duydum ki gıybetimi yapmışsın,
Yüzüme söylemekten kaçmışsın,
Benim gibi bir acizden korkmuşsun,
Yazık sana, Allah’tan korkmamışsın.
***                                                                                                                                        Susmak değil söylemekti emelim,
Razıyım sükunete, lakin
Kelime-i şahadetten sonra gelsin ecelim.
***
Bir gönül yapmak gelmiyorsa elinden,
Bari bir gönül yıkma dilinden.

* Haram fiiller işleyerek
Bu diğerlerinden daha vahim bir durumdur. Vakti öldürmenin en kötüsüdür. Zira iki defa suçludur: Vakti israf ve harama irtikap... Kumar oynamak, içki içmek, uyuşturucu kullanmak, gıybet etmek, laf taşımak vb. günahların işlenmesi için harcanan vakitlerin hepsi bu kategoriye girer.
Ekseriyetle malı ve parayı telef etmekten daha kötü bir durum arz eder. Çünkü malın telafisi ve geri kazanılması kabilse de zamanı geri getirmek veya telafi etmek mümkün değildir. O itibarla eskiler: “Maza ma maza = Geçen, geçmiştir, artık yakalama şansı yoktur.” Demişlerdir.

* En önemlisi de Gençlik çağını yönetebilmek ve Değerlendirmek
Gençlik, insan ömrünün en kıymetli mevsimidir. Çünkü İhtiyarlığa ve ahirete yatırım en çok o çağda yapılır. Nefis ve Şeytan ile bunların elinde zebun (köle) olan sapık ideolojik akımlar daima gençlerle uğraşır. Onları, kendi menhus (uğursuz) emellerine alet etmek ve hadim kılmak için türlü yalan va’d ve entrikalara başvururlar.

Nasıl sabah vakti günün bereketini celp ediyorsa gençlik dahi ömrün hatta ahiret sermayesinin kesafet ve bereketini te’min eder. O yüzdendir ki Gençlerin ibadetine Cenabı Hak daha çok mükâfat vermektedir. Çünkü onlar, kötülüğe teşvik eden nefis ve şeytanın yaldızlı tahriklerini aşarak emri İlahiye muvafık olan hareket tarzını tercih ediyorlar.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...