YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 182. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(2)

2-) Nizam-İntizamlı (Organize) olmak
Hayatı kolaylaştırmak için, düzenli olmayı öğrenmek zorundayız. Öyle insanlar vardır ki, siz üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmekte güçlük çekerken, onlar son derece sakin, sosyal yaşamlarındaki faaliyetlerini aksatmadan yerine getirirler ve çeşitli başarılara imza atarlar.
Eğer siz; bu kişilerin sırrını merak ediyor ve hayatınızda her zaman yapmak isteyip de, bir türlü organize edemediğiniz şeyler olduğunu düşünüyor, dağınıklık ve unutkanlıktan şikâyetçiyseniz, “hayatınızı düzenlemeyi öğrenmek zorundasınız” demektir. Çünkü âlemde her şey bir nizam-intizam üzere var olmuş ve aynı minval üzere hayatiyetini sürdürmektedir. Ona aykırı davranmak huzursuzluk tevlit eder.
Lisa Kanarek, başarı ve organizasyon arasındaki ilişkiyi incelediği kitaplarında; “Organizasyonun insanlara doğuştan gelen gizli bir yetenek değil, aksine sonradan öğrenilen ve herkesin uygulayabileceği küçük programlar bütünü olduğunu” ifade ediyor.
 Nizami ve Organize olmanın bazı ön şartları şunlardır:

a-) Vakti iyi değerlendirmek veya Zamanı Yönetmek
Vakit, Cenabı-ı Hakk’ın bizlere ihsan buyurduğu hudutsuz nimetlerden sadece biri olup insanın çok kıymetli bir sermayesidir. Bu sermayeyi en faydalı ve en iyi şekilde değerlendirmek, boş ve lüzumsuz şeylere harcayarak israf etmemek lazımdır. Yüce dinimiz, vakti boş vakit geçirmemek hususunda çok büyük hassasiyet göstermiştir:
*Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’inde: فإذا فرغت فانصب وإلي ربك فارغب   “O halde boşaldın mı yine kalk, (başka bir işe) sarıl! Veya iş bitti diye rahata düşüp kalma! Diğer bir ibadet için çalış!”  buyurmuştur.
*Sevgili Peygamberimiz de vakit sermayesini iyi değerlendirme hususunda ümmetini şöyle ikaz etmiştir:  (إغتنم خمساً قبل خمس. حياتك قبل موتك. و صحتك قبل سقمك وفراغك قبل شغلك وشبابك قبل هرمك وغناك قبل فقرك )  “Beş şeyden önce, beş şeyin kıymetini iyi bil:
-Ölümünden önce hayatının,
-Hastalığından önce sıhhatinin,
-Meşguliyetinden önce boş vaktinin,
-İhtiyarlığından önce gençliğinin,
-Fakirliğinden önce zenginliğinin.”
*Diğer bir Hadis-i Şeriflerinde de: (نعمتان مغبون فيها كثير من الناس : الصحة والفراغ )  “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunlarda aldanmıştır: “Sıhhat ve boş vakittir.”   buyurmuşlardır.

 Vakti iyi değerlendirmenin (veya yönetmenin) yolları
Zamanın kıymetini, ancak yapılacak çok mühim işleri olanlar idrak edebilir. Zamanını iyi değerlendiren insan, prensip sahibidir. Bu hususta bazı şartlara riayet etmek zaruridir:
1) Zamanın paha biçilmeyen çok önemli bir sermaye olduğunun farkına vararak onun ilmek ilmek dokuyan dakikalarını bile asla boşa harcamamak.
2) Planlı ve disiplinli bir çalışma alışkanlığı kazanmak ve bu güzel hasleti ölene dek sürdürmek.
3) Eldeki işi bitirmeden başka bir işe el atmamak. Çünkü iki farklı yarım şey hiçbir zaman bir bütün olmaz.
4) Bir işi yaparken, sanki hayatımız ona bağlı imiş gibi, en iyi ve en sağlam biçimde yapmak.
5) Günü değerlendirmeye sabahın erken saatlerinden başlamak. Zira günün bereketi sabahleyin elde edilir.
Her şey zaman içinde olup bittiğine göre hayat, zamanı idrak etmekle başlar. Zamanı değerlendiremeyen, hiçbir şeyin kıymetini bilemez. Hatta insanın saadeti, zamanı iyi değerlendirmesiyle, felaketi ise zamanı zayi’ etmesiyle çok yakından alakalıdır.
Zaman yönetimi parayı kontrol etmekten çok daha önemlidir. Kaçan her şey geri gelebilir ama vakit asla…
Cenabı Hak Kur’an-ı Kerimde, zaman mefhumunu ifade eden bazı vakitlere (Gece, gündüz, fecr, asr, duha gibi)  yemin etmiştir. Bu, bize zaman denilen sermayenin ne denli önemli olduğunu iş’ar etmektedir.
Yine ahirette bütün insanlara sorulacak dört şeyden ikisinin: ömrün ve de özellikle gençliğin nerede tüketildiğinden olması, zamanın israf edilmeyecek kadar çok değerli olduğunun ifadesidir. Çünkü boşa zaman geçirmekle ömür sermayesini çürütmek aynıdır.
Zamanı yönetmekle başarı paraleldir. Hayatında başarısız olan insanlar, aynı zamanda vakit yönetimini de beceremeyenlerdir. Hz. Ali k.v. der ki: “Vakit kılıç gibidir, sen onu kesmezsen, o seni keser.” Buna rağmen İnsanların, değerini bilemeyip hoyratça harcadıkları nimetlerin en başında –maalesef- vakit gelir.
Yarın yaparım, yarın yaparım deme!

Bil ki bugün de dünün yarınıydı. Ne yapabildin önemle.      (Mevlana.)

 

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...