YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 149. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DİNİMİZE GÖRE AĞLAMANIN HÜKMÜ
(V)

AĞLAMANIN KISIMLARI
Bir ayeti kerimede: “İnsan çok zayıf yaratılmıştır” diye ifade buyurulmaktadır. Binaen aleyh o, aşırı üzüntü ve sevinçten çabuk etkilenerek bunu gözyaşlarıyla ortaya koymaktadır. Öyle ki bazen ne kadar çaba sarf ederse etsin yine de ağlamasına engel olamamaktadır. Çünkü aşırı yük ile sath-ı mailde firenler tutmadığı için arabayı zaptedemeyip balataları sıyırmaktadır.                                                                                    İnsanoğlunun bütün iş ve sözleri nasıl ki iyi-kötü ve mübah diye kategorize ediliyorsa eylem-söylem birlikteliğinin gerçekleştiği ağlaması da aynı şekilde iyi, kötü ve mübah diye sınıflandırmaya tabidir.

a)- Memduh Ağlamalar
1)- Kur’an Oku(n)ma sırasında ağlama
Kur’an, ceste ceste inmiştir. Sebebi: İnsanı tefekkür ve tezekküre sevketmek içindir. Esasen insanın Kur’anı okuma ve dinleme esnasındaki halet-i ruhiyesinin böyle olması ve sonra da bütün hayatına bunu teşmil etmesinin lüzumunu Cenabı Hak, kitabı hakiminde ifade buyurmaktadır: “أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا = Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerinin üzerinde kilitleri mi var? (Muhammed, 24)
Hz. Peygamber, “Kur’an hüzünle nâzil oldu” buyurarak onu okurken veya dinlerken yerine göre hüzünlenmeyi ve ağlamayı tavsiye etmiştir ( İbn Mâce, “İkame”, 176). Nitekim kendisi de İbn Mes‘ûd Nisâ sûresinin 41. âyetini okurken dolu dolu gözyaşı dökmüştür. (Müslim, “Salâtü’l-müsâfirîn”, 247-248).
Bu husustaki bazı ayeti kerimeler de şunlardır:
-) إِذَا تُتْلَى عَلَيْهِمْ آيَاتُ الرَّحْمَن خَرُّوا سُجَّدًا وَبُكِيًّا    = Onlara, çok merhametli olan Allah'ın âyetleri okunduğunda ağlayarak secdeye kapanırlardı. (Meryem, 58)
اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ كِتَابًا مُّتَشَابِهًا مَّثَانِيَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِينُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ ذَلِكَ هُدَى اللَّهِ يَهْدِي بِهِ مَنْ يَشَاء وَمَن يُضْلِلْ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ  = Allah sözün en güzelini, birbiriyle uyumlu ve bıkılmadan tekrar tekrar okunan bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların, bu Kitab'ın etkisinden tüyleri ürperir, derken hem bedenleri ve hem de gönülleri Allah'ın zikrine ısınıp yumuşar. İşte bu kitap, Allah'ın, dilediğini kendisiyle doğru yola ilettiği hidayet rehberidir. Allah kimi de saptırırsa artık ona yol gösteren olmaz. (Zümer, 23)
أَلَمْ يَأْنِ لِلَّذِينَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِكْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلَا يَكُونُوا كَالَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَيْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ   İman edenlerin Allah'ı anma ve O'ndan inen Kur'an sebebiyle kalplerinin ürpermesi zamanı daha gelmedi mi? Onlar daha önce kendilerine kitap verilenler gibi olmasınlar. Onların üzerinden uzun zaman geçti de kalpleri katılaştı. Onlardan bir çoğu yoldan çıkmış kimselerdir. (Hadid, 16)                  Kur'an'ın icâzı karşısında onu dinleyenler ürpermektedir. Müslümanlar, Allah korkusundan ağlayarak secde ederler. "Eğer Kur'an bir dağa indirilseydi dağ, Allah'ın korkusundan baş eğmiş ve parçalanmıştı."( Haşr, 21)
2)- Namazda Ağlamak                                                                                                                          Namazda ağlamak ve inlemek Cennet-Cehennem endişesi ile okunan ayetlerin etkisinden dolayı olursa Namaza mani bir durum arz etmez. Nitekim Peygamberimizin namaz kılarken ağladığı hatta öyle ki gözyaşlarının, ayaklarına kadar ısladığı görülmüştür. Fakat Efendimiz sav ‘in ağlaması hiçbir zaman yas reddesine asla çıkmamıştır.
Ömer bin A.Aziz, hılafetinde namaz kıldırırken Leyl suresini okuduğu sırada “فَأَنذَرْتُكُمْ نَارًا تَلَظَّى = (Ey insanlar!) Alev alev yanan bir ateşle sizi uyardım.”ayetine gelince tıkanmış, bir müddet sonra okumaya çalışınca yine ayetin te’sirinden dolayı devam edememiştir.

 Ancak namazda dünya kelamı veya Ah! Oh! hibi teleffuzlar meydana gelir veya ağlamak dünyevi bir maksat ve acı-sızıdan neş’et ederse; namaz derhal bozulur.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...