YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 146. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DİNİMİZE GÖRE AĞLAMANIN HÜKMÜ
(II)

Ağlamanın Dinimizdeki Yeri
Bütün semavî dinlerde de aşırı derecede gülmek hoş karşılanmamış, buna karşılık ağlamak ise tavsiye edilmiştir. Hayatın her döneminde insanların tepkilerini meşru bir şekilde göstermede özel bir yeri olan ağlamanın dinî hayatta da önemi vardır.
Nitekim ilgili bazı ayetler şöyledir:
*) وَيَخِرُّونَ لِلأَذْقَانِ يَبْكُونَ وَيَزِيدُهُمْ خُشُوعًا   = Ağlayarak yüz üstü yere kapanırlar. (Kur'an okumak) onların saygısını artırır. ( İsrâ, 109 )
*) إِذَا تُتْلَى عَلَيْهِمْ آيَاتُ الرَّحْمَن خَرُّوا سُجَّدًا وَبُكِيًّا   = Onlara, çok merhametli olan Allah'ın âyetleri okunduğunda ağlayarak secdeye kapanırlardı. (Meryem, 58)
*)  الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَالصَّابِرِينَ عَلَى مَا أَصَابَهُمْ وَالْمُقِيمِي الصَّلَاةِ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ
Onlar öyle kimseler ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer; başlarına gelene sabrederler, namaz kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden (Allah için) harcarlar. (Hacc, 35 )
*)   وَأَنَّهُ هُوَ أَضْحَكَ وَأَبْكَى = Güldüren de ağlatan da Àllah'tır. ( Necm, 43)
*)     وَتَوَلَّى عَنْهُمْ وَقَالَ يَا أَسَفَى عَلَى يُوسُفَ وَابْيَضَّتْ عَيْنَاهُ مِنَ الْحُزْنِ فَهُوَ كَظِيمٌ = Onlardan yüz çevirdi, "Ah Yusuf'um ah!" diye sızlandı ve kederini içine gömmesi yüzünden gözleri perdelendi.
Hadisi Şeriflerde ise:
- “إنَّامَعَاشِرَالْآنْبِيَاءِبكاء = Biz Peygamberler topluluğu devamlı ağlayan ve gözyaşı akıtan kimseleriz.”
- Hz. Dâvûd’un da günlerce ağladığı nakledilir. ( Müsned, s. 61).
İş buna göre:
-Hz. Ya‘kub’un sevgili oğlu Yûsuf’un hasretiyle çok ağlamasından dolayı gözlerine perde indiği,  
-Bütün Peygambelerin Allah korkusundan dolayı devamlı ağladıkları;
-Allah'u Teâlâ, "Kur'an'ın müslümanlara okunduğu zaman onların ağlayarak secde ettiklerini ve Kur'an dinlemenin onların derin saygısını artırdığını, kalplerinin titrediğini" ifade buyurmaktadır:
-İnsanın ağlama ve gülme hususunda bütün esbabı yaratan ve her türlü güç ve kuvveti veren Hz. Allah’tır. Onun güldürdüğü ağlamaz;  ağlattığı kimse de gülemez.
-Allah için ağlamanın yeri ibadetler; bahusus iseKur’an tilaveti ve seccade yani secde hali; Diğer mahallerde ulu orta ağlamanın bir takım şaibeler taşıyabileceği;
-Ağlamakla kalp arasında sıkı bir bağın bulunduğu, Binaen aleyh,
* Kalbden gelmezse dışarıdan ağlanamayacağı; aksi halde timsah gözyaşları olup yalan ve sahte bir durum teşkil edeceği…
* Ağlamanın rikkatül-kalbe (kalp inceliğine) ve huşua sebep olup bunun da sabır namaz ve zekat gibi hemen bütün ibadetlerin kemmiyet ve keyfiyetini arttıracağı…

Ağlamanın zıddı ise aşırı gülmek
Kur’an ve Sünnette asla tasvip edilmemiştir:
*) “فَلْيَضْحَكُواْ قَلِيلاً وَلْيَبْكُواْ كَثِيراً جَزَاء بِمَا كَانُواْ يَكْسِبُونَ = Artık kazanmakta olduklarının cezası olarak az gülsünler, çok ağlasınlar! ( Tevbe, 82).
-“Benim bildiğimi siz bilseydiniz az güler çok ağlardınız” (Buhârî, Küsûf”, 2;) buyurmuştur.
Çünkü bu durumun ise “kasveti kalp” denilen kalp katılığına ve kaba bir kişiliğe sebep olup insandaki merhamet, vicdan ve insaf duygularını yok edeceği bir Hadis Şerifte şöyle beyan edilmiştir:
“Az gülün, çok ağlayın! Çünkü çok gülmek kalbi öldürür.”
Kalp ölünce meydana gelen kasveti kalp öyle bir katılık ve sertlik halidir ki kocaman taş ve kayalar onun yanında yumuşak kalır. Nitekim bunu apaçık ifade eden ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur;

**ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُم مِّن بَعْدِ ذَلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً وَإِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الأَنْهَارُ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَاء وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللّهِ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ  = (Ne var ki) bunlardan sonra yine kalpleriniz katılaştı. Artık kalpleriniz taş gibi yahut daha da katıdır. Çünkü taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar. Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır. Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukardan aşağı yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gafil değildir.( Bakara, 74)

 

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...