YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 145. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DİNİMİZE GÖRE AĞLAMANIN HÜKMÜ
(I)

GİRİŞ
Hac veya Umre için Mukaddes beldeler ziyaret edildiğinde, Kâbe ilk görülünce, tamamen duygu yüklü bir durum yoğunluk kazanır. İnsan, dünyadan kopar. Herkes, trans halini farklı tezahürlerle gösterir: Tefekkür, yalvarma, dua… Ama en çoğu ağlar. Hemen herkesin gözyaşları, sel olur, akar. Kimisi Beytullaha vuslat sevincinden, bazısı Geç kalmışlığın hacaletinden, kimisi de günahkar bir vaziyette huzuru Rabbül-alemine varmanın nedametinden…
Her insan, kendi anlayış ve haleti ruhiyesinden kaynaklanan türlü sebeplerle ağlar, ağlar, ağlar… Orası, Sevgili Peygamberimizin: “Ya Ali! Gözyaşı dökülecek ve akıtılacak yer işte burasıdır.” Diye ifade buyurduğu özel ve güzel bir makamdır.  Çünkü ağlamak;
Yıkanmaktır: Her türlü günah ve pisliklerinden…
Arınmaktır: Kötü duygu ve düşüncelerden…
Pişmanlıktır: O zamana dek yapılan her türlü aykırı söz ve hareketlerden…
Muhasebedir: Artı-eksi durumlarından…
Bir hıcap ve utanmadır: Şimdiye kadar niçin kaçtık ve seküler bir hayat ile ömür tükettik düşüncesinden…
Allah’a kulluğun ifadesidir: Niye başka yerlerde başkalarına kölelik yaptım algısının tebdilinden..
Velhasıl ağlamak; kendini tanımak, kim olduğunu bilmektir. Kulluğun nişanesi, acziyetin ifadesidir. Günahlarını itiraf, imanın tahkik ve takrir boyutuna irtifaı ile Allaha iktirandır.
Ne var ki bazısının ağlaması içine dönüktür, kimisininki ise bendini aşmış ve taşmış baraj gibidir… Çok nadir de olsa camit bir varlık olarak donakalanlar olabilir.  65 yaşlarındaki Mehmet amca da onlardan biriydi.  Ona ağlamak giran geliyordu. Çünkü erkek adam ağlamazdı. Duruşu ve yüzündeki ilk yansımalar, bunlar niye ağlıyorlar şeklinde idi. Ama herkes ağlayınca anormalliğin kendinde olduğunu anlamakta gecikmedi.
İşte tam o sırada herkes gibi ağlamak isteyip de ağlayamamanın acısını yaşadı. Hatta yaşamaktan öte kendisiyle savaşmaya başladı. Etrafa bakıyor, bunlar nasıl ağlayabiliyor diye çözmeye çalışarak oradan kendini ağlatabilmenin yollarını araştırdı. Ama ne yazıkki olmadı. Acaba eller, hem yaman hem de yahşi de ben mi vahşiyim düşüncesine daldı. Sıkıntılıydı Mehmet amca. İkilem yaşıyor, dolayısıyla kendi kendine bir denklem kuramıyordu.
Kendisini daha ilk günden markaja alıp devamlı surette tarassut ediyordum. İstiyordum ki kendisi meseleyi açsın veya mesele olgunlaşsın. Bunun için ona oldukça fazla ilgi gösteriyordum. Yalnız geldiği için rahat bir şekilde bana uyum sağlayabiliyordu. Bir hafta içerisinde kendisiyle (tabiri caizse ) kanka olduk. Meseleyi kendisi açması için çanak tutuyordum. O da anlıyor ama içinde gel-gitler yaşıyordu. Sonunda karar verdi:
-Hocam seninle mutlaka konuşmalıyım, dedi;
- Herkes şakır şakır gözyaşı ile yıkanıp dönecek ama ben kirli mi kalacağım? No’lacak benim halim? Türkiyede hiç ağlamadığım gibi hatta bunu zül bile sayıyordum. Bana göre erkek ağlamazdı. Ağlamak kadınlara ve çocuklara mahsusdu. Ama burada hemen herkes bir şekilde ağlıyor ve inan ki o gözyaşlarıyla onların nasıl yıkandıklarını görüyorum. Ben de buraya günah kirlerinden temizlenmeğe geldim ama benim çeşmelerden su akmıyor hocam.” Dedi.
İşte bir tarafta sicim gibi gözyaşı dökerek ağlayanlar, öbür tarafta ise ağlamayı farklı algılayıp unutan ve göz damarları kuruyanlar. Peki dinimizde ağlamak nedir, nerede, nasıl ve ne zaman ağlanılır. Bu yazımızda bunu anlatmaya çalışacağız.

I. BÖLÜM
Ağlamak Nedir?
Ağlamanın Arapçada karşılığı olan “Büka” kelimesi Lügatta: Bir şeyin noksanlaşıp azalması manasına gelir.

Din Terminolojisinde ise: “ Mahzun olup Allah korkusundan yahut herhangi bir dert, tasa, acı, ümitsizlik ve bazen sevinçten veya İncinip, azarlanıp, dövülmekten müteessir olarak gözyaşı akıtmaktır. Fakat bu sırada bazı insanın ses tonu; bazısısnın da gözyaşı fazla olur. Bu, artık duruma, insana ve zaman-zemine göre değişiklik arz edebilir.

 

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...