YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 119. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

ŞEYTAN VE HİLELERİ
(IX)

İblisin Aldattığı Rahip
İblis, bundan sonra, aldattığı bir rahibin hikayesini anlatmaya geçti. Ve şöyle dedi;
- Ya Muhammed, Rahip Barsisa, tam yetmiş yıl ihlas ile Allah'a ibadet etti. Bu ibadetleri sonunda, ona öyle bir hal ihsan edilmişti ki: Her dua ettiği hasta, duası bereketi ile şifayap oluyordu. Peşine takıldım; hiç bırakmadım. Zina etti, katil oldu. Sonunda da küfre girdi. Bu, o kimsedir ki; Allah-ü Teala aziz kitabında, onu şöyle anlatır:
 كَمَثَلِ الشَّيْطَانِ إِذْ قَالَ لِلْإِنسَانِ اكْفُرْ فَلَمَّا كَفَرَ قَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ = "... Şeytanın hali gibidir ki; o insana:
-Kafir ol, dedi. Vaktaki o kafir oldu; bu defa ona şöyle dedi: Ben, senden uzağım. Ben alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım." ( Haşr, 16).
* * *
ŞEYTAN VE KÖTÜ HUYLAR
İblis, bundan sonra, bazı kötü huylar üzerinde durdu. Ve onların her birinden nasıl istifade ettiğini anlattı:
Yalan
- Bilmez misin ya Muhammed, yalan bendendir ve ilk yalan söyleyen de benim. Her kim yalan söylerse, o benim dostumdur.  Her kim yalan yere yemin ederse, o da benim sevgilimdir. Ben Adem'e ve Havva'ya yalan yere Allah adına yemin ettim: “وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنَ النَّاصِحِينَ = "Muhakkak, ben size nasihat ediyorum."(A’raf, 21).
Dedim... Bunu yaparım; çünkü yalan yere yemin gönlümün eğlencesidir.

Gıybet- Koğuculuk
Gıybet ve koğuculuğa gelince: Onlarda benim meyvelerim ve şenliğimdir. Bulaşıcı ve de toplumu birbirine düşüren ve manen öldüren bir hastalıktır. Hele bir de aralarına hasetlik ve fesatlık katabilirsem keyfimden dört köşe olurum. Çünkü böylece toplumda öyle bir öfke, kin-nefret ateşi yanmış olur ki bir daha söndürmek asla kabil olmaz. Herkes, en çok da hısım-akraba, tanıdık, eş-dost, birbirine düşer. İnsanlar, bir araya geldikleri zaman ya kavga ederler ya birbirine karşı ikiyüzlü davranırlar veyahut da aralarındaki hısımlık ve dostluk bağı koparak tamamen bireyselleşirler. Böylece benim değirmenime su taşımış ve onlar için yaktığım ateşi de körüklemiş olurlar.

Nikâh üzerine yemin etmek
- Her kim, talak üzerine yemin ederse, günahkâr olacağından endişe edilir. İsterse bir defa ve doğru bir şey üzerine olsun. Her kim, talakı ağzına alırsa, hakikat şu ki onu mutlaka ileriye götürtürüm, karısı ona haram olur. Onlar bu böylece kıyamete kadar meydana getirecekleri çocuklar, hep zina çocuğu olur. Ağza alınan o talak kelimesi yüzünden, hepsi cehenneme girer.

Namaz
- Ya Muhammed, namazı an be an tehir edene gelince: Onu da anlatayım. O, her ne zaman ki, namaza kalkmak ister; tutarım. Ona vesvese veririm. Derim ki:
- Henüz vakit var. Sen de meşgulsün. Hele şimdilik işine bak. Sonra kılarsın. Böylece o, vaktinin dışında namazını kılar. Bu sebepten onun kıldığı namaz yüzüne atılır. Şayet o kimse, beni mağlup ederse, ona insan şeytanlarından birini yollar, onu vaktinde namaz kılmaktan alıkoyarım. O, bunda da, beni mağlup ederse, bu sefer onun hesabını namazından görmeye bakarım. O namazın içinde iken:
- Sağa bak, sola bak, derim... O da, bakar... Yüzünü okşar, alnından öperim. Bundan sonra ona:
-Sen, ebedi yaramaz bir iş yaptın. Derim ve böylece onun huzurunu bozarım. Sen de bilirsin ki ya Muhammed, her kim namazda sağa ve sola çokça bakarsa, Allah onun namazını kabul etmez. Bunda da ona mağlup olursam, Yalnız başına namaz kıldığı zaman yanına giderim, ona:
-Çabuk namaz kılmasını emrederim. O da, namazını çabuk çabuk kılmaya başlar. Tıpkı horozun, gagası ile yerden bir şeyler topladığı gibi. Bu işi, ona yaptırmakta da, başarı kazanamazsam; bu sefer cemaatle namaz kılarken onun yanına varırım, başına bir gem takarım. Başını imamdan evvel secde ve rukû'dan kaldırırım. İmamdan evvel secde ve rukû yaptırırım. Böyle yaptığı için, kıyamet günü Allah, başını eşekbaşına çevirir.
-O kimse, bunda da beni yenerse, Bu defa, ona namazda parmaklarını çıtlatmasını emrederim. Böylece beni tesbih edenlerden olur. Bunda da, ona mağlup olursam. Namaz içinde iken burnuna üflerim, o esnemeye başlar, esneme esnasında elini ağzına kapamazsa, onun içine küçük bir şeytan girer, dünya hırsını ve dünyevî bağlarını çoğaltır. Bundan sonra o, hep bize itaat eder, sözümüzü dinler, dediklerimizi en güzel şekilde uygular.

Şeytan bundan sonra, konuşmasına devam etti:
Miskinlerine, çaresizlerine ve zavallılarına giderim, onlara derim ki:
- Namaz size göre değil... O, Allah'ın afiyet ihsan ettiği ve bolluk verdiği kimseler içindir. Sonra da hastalara giderim:
- Namaz kılmayı bırak. Çünkü Allah-ü Teala: "Hastalara zorluk yok..." ( Nur, 61) Buyurdu... İyi olduğun zaman kılarsın. Böylece o, namazını bırakır. Hatta küfre de gidebilir. Şayet o, hastalığında namazını terk ederek ölüp giderse, Allah'ın huzuruna çıkarken, .Allah-ü Teala'yı öfkeli bulur.
Sonra şöyle dedi:

-Ya Muhammed, eğer bu sözlerime yalan kattımsa, beni akrep soksun! Allah (CC) beni kül eylesin.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...