YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 116. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

ŞEYTAN VE HİLELERİ
(VI)

ŞEYTANIN ÖZELLİKLERİ VE HİLELERİ
Şeytanın habaset arz eden desise ve entrikalarını Kur’an ve Sünnetten, hile ve düzenbazlıklarını ise kendi ağzından olmak üzere iki başlık halinde ele alacağız.

1-) Şeytanın Bazı Desiseleri
*İnsanların ayağını kaydırmak ve iyi hallerinden onları devamlı kötü duruma düşürmek:   
فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا كَانَا فِيهِ = Şeytan onların ayaklarını kaydırıp haddi tecavüz ettirdi ve içinde bulundukları (cennetten) onları çıkardı. (Bakara, 36)
*Zekat ve sadaka gibi mali ibadetleri yerine getirirken insanı fakirlikle korkutması ve devamlı surette sonu fecaat arz eden fahiş hataları işlemesi için insana emredip durması: “الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاء = Şeytân sizi fakirlikle korkutur, (fakir düşeceğinizi söyleyerek sadaka vermekten geri kalmanızı ister) ve size çirkin şeyleri yapmayı emreder. (Bakara,268)
*İnsanları, gittikleri doğru istikametten devamlı surette döndürmek ve sapıtmak ister:
   وَيُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُضِلَّهُمْ ضَلاَلاً بَعِيدًا = Halbuki şeytan onları büsbütün saptırmak istiyor. (Nisa, 60)
*Şeytan, insanları aldatmak için, umutlandırır, onlara söz verir: Hatta yemin dahi eder:
-يَعِدُهُمْ وَيُمَنِّيهِمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلاَّ غُرُورًا   = (Şeytan) onlara söz verir ve onları ümitlendirir; halbuki şeytanın onlara söz vermesi aldatmacadan başka bir şey değildir.  (Nisa, 120)                                                                               
- وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنَ النَّاصِحِينَ مِنَ الْخَالِدِين         وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَذِهِ الشَّجَرَةِ إِلاَّ أَن تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا
= Rabbiniz size bu ağacı sırf melek olursunuz veya ebedî kalanlardan olursunuz diye yasakladı, dedi. Ve onlara: Ben gerçekten size öğüt verenlerdenim, diye yemin etti. (A’raf 20-21)
- ) فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطَانُ قَالَ يَا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلَى شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَمُلْكٍ لَّا يَبْلَى = Derken şeytan onun aklını karıştırıp "Ey Adem! dedi, sana ebedîlik ağacını ve sonu gelmez bir saltanatı göstereyim mi?" (Taha,120)
*Şeytanın insanı aldatma yollarından bir kısmı da Kumar ve içkidir. Bunlarla Hem insanların arasını bozar hem de ibadetlerden uzaklaştırır: “إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ = Şeytan, içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi? (Maide, 91)
*İnsanların yaptıkları kötülükleri onlara cazip gösterir: “وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ  = Şeytan da onlara yaptıklarını câzip gösterdi.( En’am, 43)
* Şeytan en büyük düşmandır. İnsanların arasını açmak ister:“  إِنَّ الشَّيْطَانَ يَنزَغُ بَيْنَهُمْ إِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلإِنْسَانِ عَدُوًّا مُّبِينًا
Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.
*İnsanlar hidayete erdikten sonra onları gerisin geriye döndürmeye çalışır: “إِنَّ ارْتَدُّوا عَلَى أَدْبَارِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمُ الْهُدَى الشَّيْطَانُ الَّذِينَ سَوَّلَ لَهُمْ وَأَمْلَى لَهُمْ =  Şüphesiz ki, kendilerine doğru yol belli olduktan sonra, arkalarına dönenleri, şeytan sürüklemiş ve kendilerine ümit vermiştir. (Muhammed, 25)
*Gizli konuşmalar yaptırır:    إِنَّمَا النَّجْوَى مِنَ الشَّيْطَانِ لِيَحْزُنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَلَيْسَ بِضَارِّهِمْ شَيْئًا إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ = Gizli konuşmalar şeytandandır. Bu, iman edenleri üzmek içindir. Oysa şeytan, Allah'ın izni olmadıkça, müminlere hiçbir zarar veremez. Müminler Allah'a dayanıp güvensinler. (Mücadele, 10)
* İnsanları etkiler ve Allah’ı unutturur: اسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمُ الشَّيْطَانُ فَأَنسَاهُمْ ذِكْرَ اللَّهِ أُوْلَئِكَ حِزْبُ الشَّيْطَانِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ الشَّيْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ =Şeytan onları etkisi altına aldı da kendilerine Allah'ı anmayı unutturdu. İşte onlar şeytanın yandaşlarıdır. İyi bilin ki şeytanın yandaşları hep kayıptadırlar.(Mücadele, 19)

* İnsanoğlunun damarlarına kadar sirayet ederek onu kötülüğe sevk eder: إِنَّ الشَّيْطَانَ يَجْرِى مِنْ إبْنِ آدَمَ مَجْرَى الدَّمِ
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...