YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 102. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

İMAN VE TEVHİT
(V)

Görmediğimiz şeylerin varlığına nasıl inanacağız?

İmandan uzak insanlar tarafından çok sorulan bir sorudur. Bu soruya değişik şekillerde cevaplar verebiliriz.

İnanmak kalbe ait bir fonksiyondur. İnsan inanmaya çeşitli yollarla gider. Görme bunlardan sadece biridir ve tek başına yeterli değildir. Gerçekleri bulmada görmeyi tek ölçü kabul edenler, insanın duyu organlarını bire indirmiş olurlar.

Kainatta var olan şeylerin varlığını anlamada gözün yanında başka organlarımızda vardır. Göz, tatları görmez. O işi dil yapar. Göz kokuları görmez o işi burun yapar. Göz sesi görmez, o işi kulak yapar. Göz soğuğu ve acıyı hissetmez, o işi hislerimiz yapar. Göz sebeplerden sonuçlar çıkarmayı yapamaz, o işi akıl yapar. Şimdi var olan şeylerin varlığını ispatlamada gözü tek ölçü kabul edersek, tatları, kokuları, sesleri, hisleri ve düşünceleri hep inkar etmemiz gerekir. Bunları inkar etmenin zorluğu yanında, gözün her şeyin varlığını anlamada tek ölçü olmadığı gerçeğini kabul etmek daha kolaydır.

Görüş alanımızın dışında olan manevi şeylerin varlığını aklımızla anlar kalbimizle tasdik ederiz. Aklımızla anlamasak da tasdik ederiz. Çünkü Akıl kendisi sınırlı ve acizdir. Biz aklımızın haddini bilir. Onunla anlayabildiğimiz yerler kadar gider, ondan sonrasına da iman ederiz.

Mesela kışın yağan karın üzerinde gördüğümüz bir ayak izine baktığımızda oradan bir insanın geçtiğini anlıyoruz. O izin derinliğinden, genişliğinden, bıraktığı şekillerden belki bu izi bırakanın küçüklüğü büyüklüğü yönü ile nasıl biri olduğunu da fark ederiz. Yani görünen şeylerle görülmeyenleri anlayabiliyoruz. Bizim gördüğümüz ayak izine gözleri var diye ineği de getirip baktırsak, inek gördüğümüzü görecek ama anladığımızı anlayamayacaktır.
Binaen aleyh her şeyin varlığını anlamada gözü tek başına yeterli görenler, gözümle görmediğimi inkar ederim diyenler, Göz sahibi hayvanların seviyesine indiklerini görmelerini isteriz.

Allah’ı neden görmüyoruz?
Bu soruya verilecek cevap bir yönü ile okuldaki öğrencinin imtihan sırasında imtihan sorularını neden görmüyoruz sorusuna çok benziyor. Cevabımız da öğrenciye verilen cevaba benzeyecek. Dünya imtihan yeri olduğu için bizler Allah’ı görmüyoruz. Nasıl ki imtihanda soruların gösterilmesi günlerce çalışan öğrenciye haksızlık, imtihan gününe kadar yatan öğrenciye de hakkı olmayan bir şeyi vermek olacaktır.
Aynen bunun gibi görmeyip de varlığına inandığımız şeyler bizlere gösterilse idi, dünyada imtihanın bir manası kalmayacaktı. İyi insanlarla kötü insanlar ayrılmayacak, dünyaya geliş, cennet-cehennemin yaratılması hep manasız olacaktı.
Acaba şu dünyanın kaçta kaçını görüyoruz. Bırakın dünyayı bulunduğumuz ülkenin ve şehrin bile tamamını göremiyoruz. Şimdi Allah’ın yarattığı kainatın milyonda, belki milyarda birini gören, üzerinde bulunduğu dünyanın % 1’ini gören bir göze sahip olamayan insanın bu sınırsız kainatın sahibini görmeyi iddia etmesi ve sonra göremedim diye inkar etmesi kendi varlığını inkar etmesi kadar saçmadır.

Bir misalle konuya başka örnek daha verelim. Bir milimetreküp kanda 4-5 milyon birden bulunan alyuvarlarımızdan birisi kendi minnacıklığına bakmadan vücuttaki akyuvarların elinden kaçan kötü düşüncelerini vücutta yaymaya çalışan bir terörist mikrobun yanlış fikirlerinden etkilenip şöyle dese: “Ben içinde bulunduğum şu vücudun sahibini şimdiye kadar hiç göremedim, ben göremiyorsam o yoktur” ne kadar komik duruma düşer değil mi? O alyuvardan milyonlarca defa büyük olan, üstelik te aklı olan insan, milyarlarca defa küçük olduğu şu kâinatın içinde bu kainatın sahibini göremiyorum, öyle ise yoktur demesi onu alyuvarlardan daha komik bir duruma düşürür. Alyuvarlar aklı olmadığı için mazur görülebilir ama insan görülemez ..

Görmediğini İnkar edenlerin sayısının çokluğu var olanı yok yapmaz.

Beni göremediği için bana yok diyen vücudumdaki alyuvarların sayısı 5 milyon olsa da 5 milyar olsa da hatta vücudumda bulunun 5 kilo kanın içindeki akyuvarların ve alyuvarların hepsi bana yoksun dese de, ben yok olmam. Aynen bunun gibi yeryüzünde yaşayan 5 milyar insan bile, biz göremiyoruz öyleyse “Allah yoktur” dese, Bu Allah’ı (haşa) yok yapmaz, O vardır. Ve birdir. Varlığında da hiçbir şeye muhtaç değildir. Çünkü onun varlığı başkasından değil, kendindendir.

Göremediğimiz sadece Allah cc değildir.
Elektriği de göremiyoruz ama inkar edemiyoruz. Havayı da göremiyoruz, ama yoktur diyemiyoruz. Aklımız, ruhumuz, hislerimiz de göremediğimiz şeyler arasında ama bunlara kimse yoktur demiyor.

 Bu konuda bu kadar açıklamayı birine yaptınız ve hala görmediğime inanmam diyorsa, onun kafasına ağrıtacak bir şekilde vurun (öldürecek bir şekilde değil) o mutlaka bağıracaktır. Bağırmadıysa bir daha vurun, bu sefer ağrıyacaktır. O kafamı ağrıttın dediğinde, ben senin gibi görmediğine inanmayan biriyim ağrıyı gösterene kadar vurmaya devam edeceğim deyin, ne kadar vurursanız vurun o yine ağrıları gösteremeyecektir. Siz vurmaya devam edin o belki ölecektir ama bu sefer de öldüğünü de göremeyecektir. Her halde sonra mezar taşına “görmediğine inanmazdı zavallı” yazılabilir.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...