YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 1. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Halil Adamcı

HALİL ADAMCI

 

MERSİN ÇALI EFSANESİ


Efsane ya da söylence, yıllarca gerçekten olmuş gibi kuşaktan kuşağa aktarılan öykülerdir. Efsanelerde anlatılan olaylar bazen gerçeküstü olabilir; ama çoğunlukla gerçek olaylara ve gerçekten yaşamış kişilere dayanır. Eski çağlardan beri her toplumda efsaneler var olmuştur. Sarı Kız, Lokman Hekim, Anadolu efsaneleri gibi.
Ben bugün köyümüz Balkıca ile ilgili bir efsaneyi anlatmaya çalışacağım.
Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günü “Aşure Günü”dür. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Efsanemiz de bu günle ilgilidir.
Köyümüzün “Buzağılık” ya da “Yeni Pınar” yolunda “Mersin Çalı” adıyla anılan mevkii vardır. Gerçekten de çalılık olan bu yere yaklaştıkça mersin kokusu almaya başlarsınız.
Rivayete göre aşure yapmak için toplanan köylü kadınlar, kazanlarla dolu aşureyi hazırlamakla meşguldür. Aşure piştikten sonra hep beraber dualarla yenecek, yüce Allah’a şükür edilecektir.
Bu esnada kazanların başına kimsenin tanımadığı, üstü başı eski, dilenci kılıklı bir yaşlı adam gelir. Aşure ister. Kazanların başındaki kadınlar tanımadıkları bu adamı kovarlar, aşure ikram etmezler. Bunun üzerine adam aşure kazanını devirir ve birden bire kaybolur.
Allah rızasını kazanmak, toplumsal bağları güçlendirmek, yardımlaşma duygusu geliştirmek için düzenlenen gün berbat olmuştur.
Aslında bu bir imtihandır. Kadınlar hatalarını anlamışlardır, Ama iş işten geçmiştir. Bu gelen aslında “Hızır Aleyhisselâm”dır. O gün bu gündür bu mevkide aşurenin olmazsa olmazlarından mersin kokusu kesilmemiştir.
Evimizin kapısını çalan davetli davetsiz Allah’ın bütün kullarına ikram etmek bizim dinimizin emridir. Misafire hürmet göstermeliyiz. Soframız paylaştıkça bereketlenir. Kaldı ki Türk Milleti misafirperverdir.

(Hızır; Türk, İslam ve Ortadoğu inançlarında peygamber olması muhtemel kişiler arasında sayılır. Hıdır veya Kıdır olarak da söylenir. Zor anlarında insanların yardımına koşar, başkalarının kılığına bürünebilir, olağanüstü özellikleri olan bir peygamber olarak düşünülür. Ölümsüzlüğe ulaştığı söylenir. Bilgelik ve hikmet sahibidir. İnsanlara yardımcı olan kutlu bir kişidir. Başı sıkışan iyi insanların yardımına koşar. Kuranda adı doğrudan geçmez. Peygamber olduğu da belirtilmez fakat bu yönde işaretler vardır.
Sahîh-i Buhârî'de bildirilen bir hadîs-i şerîfte Peygamber efendimiz; "Hızır (aleyhisselam), otsuz kuru bir yerde oturduğunda, o yer birdenbire yemyeşil olur, peşi sıra dalgalanırdı." buyurdu.)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...